Lotte Laserstein, Besöket

Lotte Laserstein, Besöket
Lotte Laserstein, Besöket
Lotte Laserstein, Besöket
Lotte Laserstein, Besöket
Lotte Laserstein, Besöket
Lotte Laserstein, Besöket

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

LOTTE LASERSTEIN
1898-1993
Besöket/Dr Walter Lindenthal i biblioteket
Signerad och daterad Lotte Laserstein 1955. Olja på pannå, 122 x 100 cm.
UTSTÄLLD
Hedersutställning, Sturesalen, Kalmar slott 1991
LITTERATUR
Anna-Carola Krausse: Lotte Laserstein - Meine einzige Wirklichkeit/My only Reality, Berlin/Dresden 2003, Werkverzeichnis der Gemälde, Zeichnungen und Graphiken, omnämnd i catalogue raisonné i medföljande CD, sidan 81 (med titeln: Walter Lindenthal in Hut und Mantel)

340

2015-10-21