Marc Chagall, efter, Carmen

Marc Chagall, efter, Carmen
Marc Chagall, efter, Carmen
Marc Chagall, efter, Carmen
Marc Chagall, efter, Carmen
Marc Chagall, efter, Carmen
Marc Chagall, efter, Carmen

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

200 000-250 000 SEK

MARC CHAGALL, efter
1887-1985
Carmen
Signerad och numrerad Marc Chagall 194/200. Färglitografi utförd av Charles Sorlier, 1967, tryckt på Arches papper, bladstorlek 102 x 66,5 cm.
Signed and numbered. Colour lithograph, 1967, by Charles Sorlier after Marc Chagall. A 4 cm repaired horisontal tear in the upper right edge, discolouration in the lower margin, paper tape along the sheet edges verso, otherwise in good condition.
LITTERATUR
Mourlot CS 39
.
Marc Chagall var redan långt tidigare en hyllad och erkänd konstnär och grafiker. Först i 60-årsåldern kom konstnären att börja arbeta med den grafiska tekniken färglitografi och kom att betyda mycket för dess utveckling. I Fernand Mourlots tryckarverkstad i Paris kom Chagall i kontakt med mästertryckaren och litografen Charles Sorlier. Det ledde till ett långvarigt samarbete och nära vänskap ända fram till konstnärens död. Deras nära samarbete ledde till att konstnären lät Sorlier på egen hand utföra ett flertal tolkningar i färglitografi efter Chagalls målningar, t ex sviten Nice et la Côte d'Azur. Dessa bär alltid Sorliers namn i trycket, men är samtidigt signerade för hand av Marc Chagall. Dessa har av eftervärlden blivit mycket uppskattade och efterfrågade. Mycket på grund av deras rika, komplexa färgåtergivning, tekniska fulländning och ofta stora format. Det aktuella motivet baserar sig på en skiss till en av de de två monumentala muralmålningar, The Triumph of Music, av Chagall vilka pryder entréhallen på Metropolitan Opera i New York.

508

2015-10-21