Margareta Köhler, skrivbord, Futurum 1933

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

MARGARETA KÖHLER, skrivbord, Futurum 1933, amerikansk valnöt, skrivklaff med spegelinredning och fem lådor, höjd 75, 105 x 58 cm, smärre slitage
LITTERATUR
Bordet avbildat i Sigrid Eklund Nyström, "Möbelarkitekter på 1930-talet Om inredningsfirman Futurum och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig", Nordiska Museet, Stockholm 1992, s. 195.

87

2015-10-20