Märta Måås Fjetterström, "Pompan", reliefflossa
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Pompan", matta, formgiven 1939, reliefflossa, signerad AB MMF, tillverkad efter 1941, 312 x 205 cm, slitage, ställvis kraftigt, skadade fransar
HISTORIK
Mattan formgavs för Riksdagshuset 1939.
166
2015-10-20