Märta Måås Fjetterström, "Pompan", reliefflossa

Märta Måås Fjetterström,
Märta Måås Fjetterström,
Märta Måås Fjetterström,
Märta Måås Fjetterström,

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Pompan", matta, formgiven 1939, reliefflossa, signerad AB MMF, tillverkad efter 1941, 312 x 205 cm, slitage, ställvis kraftigt, skadade fransar
HISTORIK
Mattan formgavs för Riksdagshuset 1939.

166

2015-10-20