Olle Bonniér, Résurrection de Gilgamesh I

Klubbat för:

230000 SEK

Utropspris

200 000-250 000 SEK

OLLE BONNIÉR
född 1925
Résurrection de Gilgamesh I
Signerad O. Bonniér. Olja på duk, 160 x 215 cm.
Utförd 1959
PROVENIENS
Supras kontor i Landskrona, inköpt 1967/68
UTSTÄLLD
Pour Ostende, Belgique, Riksförbundet för Bildande Konst
LITTERATUR
Thomas Millroth: Olle Bonniér - Och varför inte dansa?, SAK publ. 104, avbildad i färg på uppslag sidorna 118-119 samt omnämnd sidan 117
.
"De stora blockformerna kommer ur klipporna som Bonniér tecknade i Cadaqués. Titeln uppkom genom association sedan målningen var klar och syftar på den fornorientaliska dikten om kung Gilgamesh, till vars äventyr hörde att han steg ner i underjorden för att hämta sin döde vän Enkidu." (Thomas Millroth)
.
Målningen är med i dokumentärfilmen om Olle Bonniér "Vildhundens hjärta", som sändes i september 1994 och som finns på SVT play - öppet arkiv.

399

2015-10-21