Olle Olsson-Hagalund, Flicka med hundvalp
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
150 000-200 000 SEK
OLLE OLSSON HAGALUND
1904-1972
Flicka med hundvalp
Signerad Olle Olsson Hagalund. Blandteknik på pannå av papp, 83 x 68 cm inklusive ram.
Utförd på 1960-talet. Med av konstnären utförd och bemålad ram.
UTSTÄLLD
Olle Olsson Hagalund - minnesutställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1973, katalognr 335
.
"Om jag målar en människa vill jag inte ha modellen stående eller sittande i någon arrangerad pose, utan helst omärkligt smyga mig på henne ". Orden är förstås Olle Olssons. Han var sensualist, men inte av det förfarna slaget. Eric Wennerholm skriver om målaren: "Jag har en gång hört honom med förälskade, nästan tårskymda ögon beskriva en kvinna. ´Hon är, förstår du, som en liten sparv, en liten rörande varelse som väcker ömhet´, och så kupade han händerna, liksom beskyddande ".
.
På 1940-talet blev kvinnorna vanligare i Olle Olssons måleri. De kan vara oåtkomliga som mannekänger och madonnor eller söta och troskyldiga som sagoprinsessor, men de är alltid fulla av koketteri och raffinement. Och visst finns väl här något litet poserande hos såväl kvinnan som hos den lilla hundvalpen. Vad som också är synnerligen effektfulllt i denna målning är hur han arbetar med de få kulörerna - vitt, grått svart och så det gula. Bakgrundens tapet får utgöra fond för den i övrigt väldigt grafiska och finstämda kompositionen. Och i bakgrunden på väggen - naturligtvis ett annat verk av konstnären själv!
396
2015-10-21