Paolo Venini, skål, Venini 1960-tal

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

PAOLO VENINI, skål, Venini, Italien tidigt 1960-tal, formgiven 1955, murrinteknik i brunt, svart och vitt, signerad Venini Italia, höjd 6, diameter 12 cm
HISTORIK
Modellen formgavs i vitt och svart 1955, visades på Biennale di Venezia 1956 och var i produktion under ett par år.

285

2015-10-20