Pelle Åberg, Flicka med blomsterhatt
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
PELLE ÅBERG
1909-1964
Flicka med blomsterhatt
Signerad Pelle Åberg. Olja på pannå, 46 x 38 cm.
.
En flicka möter sin betraktares blick. Den träffar direkt - är rättfram, tydlig och talar sitt självklara språk. Just såsom Pelle Åbergs konst alltid gör. Anledningen till att han idag är en av våra så uppskattade och älskade konstnärer är just därför att han är en så genuin folklivsskildrare.
.
Genom Pelle Åbergs konstnärskap färdas vi på en resa fylld av mustiga berättelser där sinnet för humor ständigt finns närvarande. Men här finner vi också en äkta och innerlig känsla för samhällets outsiders, bland vilka han själv kände sig hemmahörande. Vi rör oss från de eleganta cafédamerna och hattbeprydda flickorna till dova arbetarskildringar, till scener som utspelar sig i en urban miljö och så till clownerna. Tvära kast kan man kanske tycka - men säkra! Likaså är hans klara och skarpa färgbehandling och delikata känsla för detaljens pregnans. Efter Pelle Åbergs utställning i Stockholm 1952 skildrade Emmy Melin upplevelsen i Konstrevy på följande sätt:
.
"Aldrig tidigare har han som här lagt ned ett sådant intresse på bildbyggnad och sovring. Han är alltjämt berättare men en fördjupad sådan. De mänskliga fysionomierna har intresserat honom lika mycket som situationerna. I en interiör från en fransk bar finns det en psykologisk skärpa i människoskildringen som för tanken till Dardel och i de franska gatubilderna och skildringar av människor ur det stora folkhavet finner man en fin turnering i själva exaktheten och en frän skärpa i analysen."
313
2015-10-21