Peter Celsing, soffa, Stockholm 1960-tal

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

PETER CELSING, soffa, Stockholm 1960-tal, förkromat stålrör, svart skinnklädsel, höjd 80, längd 140 cm, slitage
PROVENIENS
Operakällaren, som renoverades av arkitekterna Peter Celsing och Nils Tesch, 1961. Enligt uppgift stod sofforna i cocktailbaren.

130

2015-10-20