René Lalique, "Sauterelles", vas, Frankrike
Klubbat för:
100000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
RENÉ LALIQUE, "Sauterelles", vas, Frankrike före 1946, modellnummer 888, gjuten opak glasmassa samt målad i blått och grönt, reliefdekor av gräshoppor, signerad R LALIQUE, höjd 27,3 cm, obetydlig mynningsnagg
HISTORIK
Formgiven 1913, då med dekor i svart med modellnummer 701. Modellen 888 avbildad i katalogerna från 1928 och 1932, ej tillverkad efter 1947.
LITTERATUR
Jämför Felix Marcillhac, Catalogue Raisonné de l'oeuvre de verre, les éditions de l'amateur 1989, avbildad i färg s. 45 samt s. 414
Helga Hilschenz-Mlynek & Helmut Ricke, Glas Historismus, Jugenstil, Art Deco, Prestel 1985, s. 288-289
Glas von Jugendstil bis heute, Sammlung Gertrud und Dr. Karl Funke-Kaiser, Köln 1981, s. 320-321
211
2015-10-20