René Lalique, "Sauterelles", vas, Frankrike

René Lalique,
René Lalique,
René Lalique,
René Lalique,
René Lalique,
René Lalique,
René Lalique,
René Lalique,
René Lalique,
René Lalique,
René Lalique,
René Lalique,
René Lalique,
René Lalique,
René Lalique,
René Lalique,

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

RENÉ LALIQUE, "Sauterelles", vas, Frankrike före 1946, modellnummer 888, gjuten opak glasmassa samt målad i blått och grönt, reliefdekor av gräshoppor, signerad R LALIQUE, höjd 27,3 cm, obetydlig mynningsnagg
HISTORIK
Formgiven 1913, då med dekor i svart med modellnummer 701. Modellen 888 avbildad i katalogerna från 1928 och 1932, ej tillverkad efter 1947.
LITTERATUR
Jämför Felix Marcillhac, Catalogue Raisonné de l'oeuvre de verre, les éditions de l'amateur 1989, avbildad i färg s. 45 samt s. 414
Helga Hilschenz-Mlynek & Helmut Ricke, Glas Historismus, Jugenstil, Art Deco, Prestel 1985, s. 288-289
Glas von Jugendstil bis heute, Sammlung Gertrud und Dr. Karl Funke-Kaiser, Köln 1981, s. 320-321

211

2015-10-20