Sigrid Hjertén, Dansbanan i Salso Maggiore

Klubbat för:

300000 SEK

Utropspris

350 000-400 000 SEK

SIGRID HJERTÉN
1885-1948
Dansbanan i Salso Maggiore
Signerad Hjertén. Olja på duk, 73 x 92 cm.
Utförd 1935
.
En varm sommarkväll i Italien, den solkyssta staden, cikadornas sång och musiken som sprider sig över gatorna i takt med annalkande skymningen. En magiskt vibrerande stämning råder i det exotiska landet. På dansbanan sprider sig de dansande paren, vid borden samtalas det och servitörerna cirkulerar vant runt borden. Det intensiva och sensuella skådespel som utspelar sig inspirerar Sigrid Hjertén.
.
Sedan ett par år tillbaka har hennes måleri blivit allt mer hetsigt, febrigt och intensivt, precis som den scen hon här väljer att skildra. Hon är iakttagaren som med hjälp av sin kraftfulla, snedställda och snabba penselföring skapar en dynamisk komposition. Den diagonala verkan dominerar, hennes så karakteristiska expressionistiska färger likaså. Det expressiva måleriet attackerar duken, som ett hetsigt och kraftfullt slagregn en varm sommardag när himlen plötsligt öppnar sig. Sigrid Hjertén är den självständiga och orädda konstnären som under 1900-talets första årtionden går sin egen väg och utvecklas tveklöst till en av vårt lands mest framstående konstnärer.

517

2015-10-21