Sigrid Hjertén, De vita elefanterna

Klubbat för:

320000 SEK

Utropspris

300 000-350 000 SEK

SIGRID HJERTÉN
1885-1948
De vita elefanterna
Signerad Hjertén. Olja på duk, 100 x 73 cm.
Utförd 1933
UTSTÄLLD
Konstakademien, Stockholm 1936
Retrospektiv vandringsutställning, Sundsvalls Museum 1985, katalognr 53 (en av fyra)
Sigrid Hjertén, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1995, avbildad i utställningskatalogen sidan 225
LITTERATUR
Carl Palme: Sigrid Hjertén, Bonniers Konstböcker, Stockholm 1936, omnämnd sidan 41
Elisabet Haglund: Sigrid Hjertén - utställningskatalog, bildförlaget Öppna Ögon 1985, avbildad helsida i färg
.
Det hade i början av förra seklet spridits en romantisk och populär bild av Orienten, framför allt i litteraturen. Verner von Heidenstam revolutionerade lyriken 1888 med sina djärvt formulerade österländska ögonblicksbilder i "Vallfart och vandringsår". Dess fantasier och färgstarka skildringar, i reaktion mot tidigare års vardagsrealism, kom att skapa en ny litterär epok.
.
I slutet av tjugotalet fick Isaac Grünewald uppdraget att illustrera nyutgåvan som publicerades 1929. Auktionens målning är en av sju målningar fritt utförda efter Isaac Grünewalds illustrationer. Med verk som Ja du är tung, Danserskor, Intåget och De vita elefanterna gav sig Sigrid i kast med ett episkt motivinnehåll med stort färgpoetiskt berättande.
.
Gotthard Johanson skriver i Kritik, Stockholm 1941 om Sigrid Hjertén:
.
"Det skulle vara lockande att följa hennes utveckling från dessa tidiga verk, som i all sin spröda svalhet andas en så lugn och lycklig rytm, till de senaste årens i intensiv själslig spänning skapade färgdikter. Men utrymmet tillåter bara att med några ord antyda ett par fraser i denna utvecklingsgång. Det förefaller, som om det varit den sydfranska resan 1933, som givit det stora anslaget till den nya färgdramatiken. Den intoneras i brusande rytmer, som på samma sätt som en gång hon van Gogh gripa jorden och rymden i sin mäktiga rörelse och slå upp i en skogsbrand av flammande färger. Men elden dämpas småningom och i en rad under fjolåret skapade verk födes en visionär konst av ett egendomligt, drömlikt slag."

343

2015-10-21