Simon Gate, "Triton", vas, Orrefors 1923

Simon Gate,
Simon Gate,
Simon Gate,
Simon Gate,
Simon Gate,
Simon Gate,
Simon Gate,
Simon Gate,
Simon Gate,
Simon Gate,
Simon Gate,
Simon Gate,
Simon Gate,
Simon Gate,
Simon Gate,
Simon Gate,

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

SIMON GATE, "Triton", vas, Orrefors 1923, violett glasmassa, slipad dekor, signerad Orrefors 1923, höjd 37 cm, nagg, invändig beläggning
LITTERATUR
Jämför Brilliance of Swedish Glass 1918-1939 An Alliance of Art and Industry, Derek E. Ostergard och Nina Stritzel-Levine (red), New York 1996, s. 174 -175

265

2015-10-20