Simon Gate, "Triton", vas, Orrefors 1923
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
SIMON GATE, "Triton", vas, Orrefors 1923, violett glasmassa, slipad dekor, signerad Orrefors 1923, höjd 37 cm, nagg, invändig beläggning
LITTERATUR
Jämför Brilliance of Swedish Glass 1918-1939 An Alliance of Art and Industry, Derek E. Ostergard och Nina Stritzel-Levine (red), New York 1996, s. 174 -175
265
2015-10-20