Staffan Hallström, Karl XII:s likfärd

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

STAFFAN HALLSTRÖM
1914-1976
Karl XII:s likfärd
Signerad SH. Olja på duk, 67 x 73 cm.
Utförd ca 1963
LITTERATUR
Stig Johansson: Staffan Hallström, SAK publ. LXXXIX, jämför med målning på sidan 123
Målningen är en parafras efter Gustaf Cederströms Karl XII:s likfärd och utfördes i flera versioner.

2015-10-21