Sven Erixson, Sillfiske i solnedgång - Svolvaer
Klubbat för:
140000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
SVEN ERIXSON
1899-1970
Sillfiske i solnedgång - Svolvaer
Signerad och daterad Sven Erixson -34. Olja på pannå, 60 x 72 cm.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Moderna + Contemporary & Design, auktion 519, våren 2001, katalognr 74
.
-Det var som att komma från en torr, het öken in i en sval, levande oas, skrev Sven Erixson om sitt möte med den friska och orädda norska konsten på världsutställningen i Barcelona 1929. Han lärde sedan känna några norska målare i Paris och gjorde 1931 en resa i Telemarken tillsammans med den norske kollegan Harald Dahl. Moderna museets Danslokal i Telemarken, som kom till under resan, visar hur kontakten med den norska allmogekonsten bidragit till att ge konstnärens måleri mera formfasthet och tyngd. Inspirationen från norska monumentalmålare som Per Krogh betydde mycket också för Sven Erixsons sätt att lösa de stora uppgifter han fick under 1930-talet, med Nils Holgersson och Melodier vid torget som tydliga exempel.
.
Som en form av förstudier till dessa ser Sven Erixsons biograf Erik Blomberg också de verk konstnären 1934 målade från bl a Lofoten i Nordnorge. Afton i Svolvaer är exempel på hur konstnären förmedlar äventyret och uppbrottsstämningen från torskfiskehamnarna i sina rörliga perspektiv och kärva färgklanger. Vårvintern 1934 besökte konstnären Svolvaer. Han målade hamnen med dess röda båthus och den livliga verksamheten när fiskarna i sina gula oljerockar kommit in efter morgonens tur. Detta storstilade och dramatiska landskap tycks ha fascinerat Sven Erixson, uppenbarligen var det en natur som tilltalade honom särskilt väl. Blomberg pekar på hur 1934 års lofotenmålningar, jämfört med arbetena från den förra norska resan speglar en tydlig utveckling, konstnären lägger på färgen i helare ytor och når en fastare komposition tillika ett större djup i kompositionen.
.
Sven Erixson blev nära vän med flera norska målare, särskilt Reidar Aulie, och hans känsla för gemenskapen kom till uttryck inte minst under andra världskriget. Flykten från Norge över fjället är ett motiv som finns i flera versioner och tekniker. Dessa verk är också exempel på hur Sven Erixson engagerade sig i flyktingarnas och de lidandes öden.
420
2015-10-21