Vera Nilsson, Snöyra
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
60 000-80 000 SEK
VERA NILSSON
1888-1979
Snöyra
Signerad V N. Olja på duk, 81 x 68 cm.
Utförd 1942.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Moderna + Contemporary & Design, våren 2004, katalognr 88
UTSTÄLLD
A Phase of Swedish Contemporary Art, London 1945
Vera Nilsson, Retrospektiv utställning, SAK, Konstakademien, Stockholm 1975, katalognr 83
Vera Nilsson, Konstnärshuset, Stockholm, 1 - 19 februari 1948, katalognr 31
453
2015-10-21