Vicke Lindstrand, "Zebror", vas, Orrefors 1939
Klubbat för:
380000 SEK
Utropspris
125 000-150 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, "Zebror", vas, Orrefors cirka 1939, Ariel, dekor i violett och grått av zebror, osignerad, höjd 19,5 cm, mindre repor
HISTORIK
Modellen visades på Världsutställningen i New York 1939.
Vicke Lindstrand har under sin tid vid Orrefors formgivit 25 arielvaser samt ett antal onumrerade.
LITTERATUR
Jämför Brilliance of Swedish Glass 1918-1939 An Alliance of Art and Industry, Derek E. Ostergard och Nina Stritzel-Levine (red), New York 1996, s. 296 och 297
232
2015-10-20