W. A. Bolin, vas silver alabaster
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
W. A. BOLIN, vas, alabaster, Stockholm 1917, rund, bukigt liv, genombruten silverfattning med palmetter, blommor och akantus, höjd ca 16 cm, stenen med smärre nagg runt foten
Firma W. A. Bolin startade sin verksamhet i Stockholm år 1916 och enl. uppgift är föremålen som stämplats i Stockholm vid denna tid tillverkade vid verkstaden i Moskva.
193
2015-10-20