Wiwen Nilsson, vas silver
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
18 000-20 000 SEK
WIWEN NILSSON, vas, Lund 1929, s.k. bysantinsk modell, rund, nedåt avsmalnande, godronnerad fotkant, runt mynningen stämplad bård och vågband i relief, invändigt förgylld, höjd 17 cm, vikt 458 g
LITTERATUR
Kersti Holmquist, Silversmeden Wiwen Nilsson, sidan 128-132, jämför plansch sidan 90.
196
2015-10-20