Wiwen Nilsson, vas sterlingsilver Lund 1940

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

WIWEN NILSSON, vas, Lund 1940. sterlingsilver, s.k. bysantinsk modell, rund, nedåt avsmalnande, godronnerad fotkant, runt mynningen stämplad bård och vågband i relief, invändigt förgylld, höjd 20,7 cm, vikt 673 g
LITTERATUR
Kersti Holmquist, Silversmeden Wiwen Nilsson, sidan 128-132, jämför plansch sidan 90.

197

2015-10-20