Albert Krüger, La Maison Rose

Albert Krüger, La Maison Rose
Albert Krüger, La Maison Rose
Albert Krüger, La Maison Rose
Albert Krüger, La Maison Rose
Albert Krüger, La Maison Rose
Albert Krüger, La Maison Rose
Albert Krüger, La Maison Rose
Albert Krüger, La Maison Rose

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ALBERT KRÜGER
1885-1965
La Maison Rose, Montmartre
Signerad Alb Krüger. Olja på duk, 47,5 x 38,5 cm.
Utförd i Paris
PROVENIENS
Direktör Harry Svensson
Albert Krügers tidiga bilder från Paris är eftersökta på auktionsmarknaden. Han var en naivist som tog starkt intryck av modernismen under sin vistelse i konstens huvudstad nummer ett. Resultatet blev minst sagt spännande som i katalognumret där man kan känna konsthistoriens vingslag.
La Maison Rose var nämligen en mötesplats för många av 1900-talets stora konstnärer som samlades i Paris. En av stamgästerna på den lilla restaurangen i Montmartre var Pablo Picasso. Den unge svensken Albert Krüger hade alltså fantastiska möjligheter att utvecklas i mötet med kända och ännu okända talanger från Europas alla hörn över en bit mat och en flaska vin. Det är ingen slump att han tillägnat den charmiga rosa restaurangen i Paris konstnärskvarter huvudrollen i denna speciella målning.

451

2016-04-20