Albert Krüger, La Maison Rose
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
ALBERT KRÜGER
1885-1965
La Maison Rose, Montmartre
Signerad Alb Krüger. Olja på duk, 47,5 x 38,5 cm.
Utförd i Paris
PROVENIENS
Direktör Harry Svensson
Albert Krügers tidiga bilder från Paris är eftersökta på auktionsmarknaden. Han var en naivist som tog starkt intryck av modernismen under sin vistelse i konstens huvudstad nummer ett. Resultatet blev minst sagt spännande som i katalognumret där man kan känna konsthistoriens vingslag.
La Maison Rose var nämligen en mötesplats för många av 1900-talets stora konstnärer som samlades i Paris. En av stamgästerna på den lilla restaurangen i Montmartre var Pablo Picasso. Den unge svensken Albert Krüger hade alltså fantastiska möjligheter att utvecklas i mötet med kända och ännu okända talanger från Europas alla hörn över en bit mat och en flaska vin. Det är ingen slump att han tillägnat den charmiga rosa restaurangen i Paris konstnärskvarter huvudrollen i denna speciella målning.
451
2016-04-20