Alvar Aalto, soffbord, Hedemora 1940-tal
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
12 000-15 000 SEK
ALVAR AALTO, soffbord, Hedemora, Sverige 1940-tal, skivan fanerad i masurbjörk, ben i björk, höjd 61, diameter 75 cm, smärre slitage
HISTORIK
Modellen formgiven för Ernst Sundhs kontor i Hedemora. Sundh var tredje störta ägare av Artek Hedemora efter Alvar och Aino Aalto.
LITTERATUR
Modellen avbildad i Sörbergs, Ann-Marie (red.), Aalto och Artek i Hedemora, Hantverk och design i Hedemora, Hedemora, 2012, s. 171.
176
2016-04-19