Arne Jones, Vertikal komposition
Klubbat för:
60000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
ARNE JONES
1914-1976
Vertikal komposition
Signerad Jones och numrerad 4/6. Metall på träsockel, höjd 81 cm
En version av skulpturen, i monumental storlek, invigdes utanför Fysiologiska institutionen i Lund 1961.
.
LITTERATUR
Rolf Söderberg: Arne Jones, SAK Publikation 100, jämför bild sidan 88
493
2016-04-20