Arne Norell, tillskriven, soffa, Westbergs

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

ARNE NORELL, tillskriven, soffa, Westbergs möbler AB, Trånas 1960-tal, ben i bok, stoppad sits och rygg i blå sammet, höjd 78, längd ca 150 cm, omklädda, benen med smärre slitage
PROVENIENS
Soffan köptes 1964 på Westbergs i Tranås.
HISTORIK
Arne Norell arbetade för Westbergs möbler under åren 1957 till början 1960-talet. Hans typiska organiska former fick modellnamn som Divina och Mölle. De typiska benen för Norells möbler för Westbergs återkommer även i auktionens modell. Det finns tre kända modellbeteckningar som Norell formgav för Westbergs. En tidigare anställd tapetserare vid Westbergs bekräftar att möblerna är tillverkade på Westbergs och menar också att möblerna med stor sannolikhet är formgivna av Arne Norell.

96

2016-04-19