Arne Norell, tillskrivna fåtöljer 1 par Westbergs

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

ARNE NORELL, tillskrivna, fåtöljer 1 par, Westbergs möbler AB, Trånas 1950-60-tal, ben i bok, stoppad sits och rygg i blå sammet, höjd 78 cm, omklädda, benen med smärre slitage
PROVENIENS
Fåtöljerna köptes 1964 på Westbergs i Tranås.
HISTORIK
Arne Norell arbetade för Westbergs möbler under åren 1957 till början 1960-talet. Hans organiska former med de typiska benen för Norells möbler för Westbergs syns till exempel i modellen Divina och återkommer även i auktionens modell. Det finns tre kända modellbeteckningar som Norell formgav för Westbergs. En tidigare anställd tapetserare bekräftar att möblerna är tillverkade på Westbergs och menar också att möblerna med stor sannolikhet är formgivna av Arne Norell. Norells modell "Tummen" som han formgav vid Gösta Westerbergs under 1950-tal lade grunden för den organiska formgivning som blev typisk för Norell.

95

2016-04-19