Arne Norell, "Tummen", fåtölj, 1950-tal
Klubbat för:
65000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
ARNE NORELL, "Tummen", fåtölj, Gösta Westerbergs möbler, Stockholm 1950-tal, formgiven 1952, ben i bok, stoppad sits och rygg i mintgrön sammet, höjd 76 cm, smärre slitage, omklädd
HISTORIK
Arne Norell var verksmästare hos Gösta Westerberg. "Tummen" ritades 1952 och visades första gången under Önskehemsutställningen.
124
2016-04-19