Axel Kargel, Landskap från Kolstad, Öland

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

AXEL KARGEL
1896-1971
Landskap från Kolstad, Öland
Signerad A. Kargel. Olja på duk fäst på pannå, 26,5 x 40,5 cm.
Utförd i september 1948

PROVENIENS
Inköpt på 1948-49,
därefter genom arv till nuvarande ägare

2016-04-20