Axel Olson, Balkongen

Axel Olson, Balkongen
Axel Olson, Balkongen
Axel Olson, Balkongen
Axel Olson, Balkongen
Axel Olson, Balkongen
Axel Olson, Balkongen
Axel Olson, Balkongen
Axel Olson, Balkongen

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

AXEL OLSON
1899-1986
Balkongen
Signerad Axel Olson. Gouache på papper, 30 x 23 cm.
Utförd 1935

PROVENIENS
Beijers Auktioner, katalog 15, Moderna, hösten 1986, katalognr 401

Motivet är från Halmstad och i bakgrunden reser sig Sankt Nikolai kyrktorn.

544

2016-04-20