Axel Olson, Balkongen
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
AXEL OLSON
1899-1986
Balkongen
Signerad Axel Olson. Gouache på papper, 30 x 23 cm.
Utförd 1935
PROVENIENS
Beijers Auktioner, katalog 15, Moderna, hösten 1986, katalognr 401
Motivet är från Halmstad och i bakgrunden reser sig Sankt Nikolai kyrktorn.
544
2016-04-20