Carl Axel Acking, matbord, Torsten Scholin

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-18 000 SEK

CARL AXEL ACKING, matbord, utfört av Torsten Schollin för Stockholms Hantverksförening, 1950-tal, teak, oval form, utdragbara skivor i sargen, brännmärkt T. S-n, höjd 73,5, längd 150 x 90, total längd 237 cm, bordsytan med senare lack och mindre slitage
HISTORIK
Matgruppen tillverkades av Snickarmästare Schollin för Stockholms Stads Hantverksförenings lotteri under 1950-talet. Matgruppen är sannolikt unik och framtagen endast för detta syfte.
LITTERATUR
Avbildade i Stockholms Hantverksförenings bildarkiv.

91

2016-04-19