Carl Birger Höög, Flicka i grön klänning

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

CARL BIRGER HÖÖG
1899-1929
Porträtt av flicka i grön klänning
Signerad och daterad Höög 24. Olja på duk, 65,5 x 50,5 cm.
Arkitektsonen Carl Birger Höög var en särling på den svenska konstscenen. Han utbildade sig i Carl Wilhelmsons målarskola i Stockholm innan han begav sig till Paris där han studerade för Othon Friesz. Under de få år Höög var verksam som konstnär utvecklades han till en högst egenartad målare, som med förkärlek skildrade 20-talets Parisliv. I motivvalet påminner han om Henri Toulouse-Lautrec, ibland om Honoré Daumier, med skildringar från Montmartres krogar och gator.
Hans enda utställning i Sverige anordnades 1929 i Konstnärshuset och den blev samtidigt hans debut och minnesutställning. Men i Paris hade han tidigare hunnit ställa ut både på Galerie Bernheim Jeune och på Salon des Tuileries. Motiven är för det mesta hämtade från det glada 20-talets Paris - skildringar av den otåliga unga generationens glamorösa liv. Men bakom denna fasad fyllt av konst, frosseri och satir fanns det en annan cynisk verklighet. 1920-talet var ofta det totalt motsatta till vad vi förstår med det glada sorglösa livet. Höög betraktade på avstånd och med sarkasm vännernas bekymmersfria leverne och återgav dem som drömscener i sina målningar.
Figurerna är ofta sedda som genom drömmens fantastiskt omformande synglas, groteska och karikerade. Hans färgskala är spartansk och torr, den domineras ofta av djup smaragdgrön, dov karminröd och lysande guldockra, men även av olika bruna och svarta nyanser. Konturerna är kraftigt markerade.

476

2016-04-20