Carl Cederholm, serveringsvagn, Stil & Form
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
CARL CEDERHOLM, serveringsvagn, Firma Stil & Form, Stockholm 1940-tal, mahogny, skiva i glas med etsad dekor av stiliserade blommor, flaskställ i rotting, höjd 62, 78,5 x 44,5 cm, smärre slitage
HISTORIK
Firma Stil & Form grundades under det tidiga 1940-talet av formgivaren Carl Cederholm som med sitt Art-Decoinfluerade formspråk gjorde sig ett namn bland stockholmssocieteten. Cederholm, utbildad vid HKS, Tekniska Skolan (nuvarande Konstfack), övergick snart till en rundare och mer assymetrisk stil i tydlig Swedish Modern anda, för vilken vi känner honom bäst idag. Som inredningsfirma producerade Stil & Form möbler och armaturer för butiksförsäljning men även större inredningsuppdrag, som exempelvis möbleringen av Centralhotellet i Gävle (1947).
116
2016-04-19