Carl Kylberg, Blommor och krukor
Klubbat för:
140000 SEK
Utropspris
150 000-175 000 SEK
CARL KYLBERG
1878-1952
Blommor och krukor
Signerad CK. Olja på duk, 48 x 56 cm.
Utförd 1950
.
PROVENIENS
Dr Sven Falk, Valla
.
UTSTÄLLD
Carl Kylberg - Minnesutställning, Liljevalchs konsthall, mars 1954, katalognr 199
Vårutställningen i Svensk-Franska konstgalleriet, maj 1954, katalognr 56
Utställningen Konst 1916-1966, Jönköpings länsmuseum, 1966
.
LITTERATUR
Förmodligen identisk med den målning omnämnd i Brita Knyphausens bok: Carl Kylberg - Färg och idé, Malmö 1965, nr 326 i verkförteckningen, sidan 258 (med titeln: Blommor och vaser)
402
2016-04-20