Carl Malmsten, "Konsert", fåtöljer, 1 par,
Klubbat för:
10000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
CARL MALMSTEN, "Konsert", fåtöljer, 1 par, formgivna 1923, utförda till Konserthuset som invigdes 1926, ben i bonad björk, klädda i röd originalsammet, höjd 87 cm, slitage
PROVENIENS
Stockholms Konserthus, ritat av arkitekt Ivar Tengbom, uppfört 1926.
141
2016-04-19