Carl Malmsten, "Konsert", fåtöljer, 1 par,

Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

CARL MALMSTEN, "Konsert", fåtöljer, 1 par, formgivna 1923, utförda till Konserthuset som invigdes 1926, ben i bonad björk, klädda i röd originalsammet, höjd 87 cm, slitage
PROVENIENS
Stockholms Konserthus, ritat av arkitekt Ivar Tengbom, uppfört 1926.

141

2016-04-19