Carl Malmsten, soffa, NK 1928

Carl Malmsten, soffa, NK 1928
Carl Malmsten, soffa, NK 1928
Carl Malmsten, soffa, NK 1928
Carl Malmsten, soffa, NK 1928
Carl Malmsten, soffa, NK 1928
Carl Malmsten, soffa, NK 1928
Carl Malmsten, soffa, NK 1928
Carl Malmsten, soffa, NK 1928
Carl Malmsten, soffa, NK 1928
Carl Malmsten, soffa, NK 1928
Carl Malmsten, soffa, NK 1928
Carl Malmsten, soffa, NK 1928
Carl Malmsten, soffa, NK 1928
Carl Malmsten, soffa, NK 1928
Carl Malmsten, soffa, NK 1928
Carl Malmsten, soffa, NK 1928

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

CARL MALMSTEN, soffa, Nordiska Kompaniet 1928, förgylld och bemålad i pärlgrått, skuren klassicerande dekor, brickmärkt AB Nordiska Kompaniet R 1783 - C 19450, längd 240 cm
PROVENIENS
Utställd på "Skulptur, inredningar och dekorativ konst" på Liljevalchs konsthall i januari 1928, i "Det blå rummet". Formgivning, hantverk och skulpturer av skulptören Ivar Johnsson, möbelformgivaren Carl Malmsten och textilformgivaren Alf Munthe var utställningens huvudattraktioner. Auktionens soffa utfördes av AB Nordiska Kompaniet och tillhörde utställningen mest uppmärksammade möbler.
HISTORIK
Avdelning 25, det "Blå rummet" var ett påkostat rum i utställningen på Liljevalchs. Kritiker påpekade att Malmstens utställningsmöbler kunde jämföras med det mest högklassiga gustavianska hantverket. Malmsten själv menade att hans utställningsmöbler var så påkostade att de var en ekonomisk förlustaffär. Kulturellt vann han ett stort erkännande. 1920-talet lade grunden för Malmstens dominerande position som pedagog, debattör, författare och möbelformgivare under 1900-talet. Högklassiga möbler av Malmsten från 1920-talet blir allt mer sällsynta på auktion. Auktionens soffa är ett sällsynt tillfälle att förvärva en av Malmstens mest påkostade utställningsmöbler från perioden.
LITTERATUR
Liljevalchs utställningskatalog Nr: 68, "Skulptur, inredningar, dekorativ konst av Ivar Johnsson, Carl Malmsten, Alf Munthe, (1928) omnämnda s. 12
Svenska Slöjdföreninges tidskrift, "New York- utställningen, (1927), stolsmodellen illustrerad på helsida. Modellen utställd på Metropolitan Museum 1927 och den efterföljande vandringsutställningen i USA Tidskriften BOET, maj 1928 s. 3-7.

140

2016-04-19