Christian Berg, Torpedfigur IV
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
100 000-125 000 SEK
CHRISTIAN BERG
1893-1976
Torpedfigur IV
Signerad C.B. och numrerad 5/5, komponerad 1927, gjuten 1959. Polerad brons, höjd 34 cm, totalhöjd inklusive vit marmorsockel, 44,5 cm.
LITTERATUR
Torvald Berg: Christian, 1991, omnämnd sidan 186 och avbildad på sidan 19
502
2016-04-20