Christian Berg, Torpedfigur IV

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

100 000-125 000 SEK

CHRISTIAN BERG
1893-1976
Torpedfigur IV
Signerad C.B. och numrerad 5/5, komponerad 1927, gjuten 1959. Polerad brons, höjd 34 cm, totalhöjd inklusive vit marmorsockel, 44,5 cm.

LITTERATUR
Torvald Berg: Christian, 1991, omnämnd sidan 186 och avbildad på sidan 19

502

2016-04-20