Christian Berg, Trädformer
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
CHRISTIAN BERG
1893-1976
Trädformer
Signerad och numrerad C.B. Ex. 4 under basen. Polerad och svartpatinerad brons, höjd inklusive träsockel 52 cm.
Komponerad 1961. Gjutarmärkt E Pettersson fud.
LITTERATUR
Sven Sandström (red): Christan Berg 1957-67 - miljöer och teman, avbildad
Torvald Berg: Christian, Förslöv 1991, katalognr 104, avbildad
532
2016-04-20