Christian Berg, Trädformer

Christian Berg, Trädformer
Christian Berg, Trädformer
Christian Berg, Trädformer
Christian Berg, Trädformer
Christian Berg, Trädformer
Christian Berg, Trädformer
Christian Berg, Trädformer
Christian Berg, Trädformer

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

CHRISTIAN BERG
1893-1976
Trädformer
Signerad och numrerad C.B. Ex. 4 under basen. Polerad och svartpatinerad brons, höjd inklusive träsockel 52 cm.
Komponerad 1961. Gjutarmärkt E Pettersson fud.

LITTERATUR
Sven Sandström (red): Christan Berg 1957-67 - miljöer och teman, avbildad
Torvald Berg: Christian, Förslöv 1991, katalognr 104, avbildad

532

2016-04-20