Emil Stejnar, "Fountain", ljuskrona, Rupert Nikoll

Emil Stejnar,
Emil Stejnar,
Emil Stejnar,
Emil Stejnar,
Emil Stejnar,
Emil Stejnar,

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

12 000-15 000 SEK

EMIL STEJNAR, "Fountain", ljuskrona, Rupert Nikoll, Österrike, omkring 1955, mässing, ljusmanschetter i vitmetall med glasprismor, höjd 101 cm, smärre slitage
PROVENIENS
Herrgården Villa Schratt som uppfördes av Österrike-Ungerns kejsare Franz Josef till sin mätress, den firade österrikiska aktrisen Katharina Schratt bredvid det kejserliga sommarresidenset i Bad Ischl. Förvärvad av Maxi Böhm, berömd österrikisk skådespelare och dåvarande ägare av herrgården.

81

2016-04-19