Eric Grate, Variant av Snäckfågel
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
ERIC GRATE
1896-1983
Variant av Snäckfågel
Signerad med monogram och numrerad 3/6. Guldpatinerad brons, höjd 19,5 cm.
Gjutarmärkt H Bergman
LITTERATUR
Pontus Grate och Ragnar von Holten: Eric Grate, SAK 1978, jämför bild sidan 112
456
2016-04-20