Eric Grate, Variant av Snäckfågel

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

ERIC GRATE
1896-1983
Variant av Snäckfågel
Signerad med monogram och numrerad 3/6. Guldpatinerad brons, höjd 19,5 cm.
Gjutarmärkt H Bergman

LITTERATUR
Pontus Grate och Ragnar von Holten: Eric Grate, SAK 1978, jämför bild sidan 112

456

2016-04-20