Eric Grate, Vilande kvinna
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
ERIC GRATE
1896-1983
Vilande kvinna
Signerad och numrerad Eric Grate 1/8. Guldpatinerad brons, längd 22 cm.
Gjutarmärkt Herman Bergman fud.
PROVENIENS
Arkitekten, Professor Paul Hedqvist, Stockholm, i gåva av konstnären
därefter i arv inom familjen
511
2016-04-20