Evert Lundquist, Kvinna i trädgård
Klubbat för:
100000 SEK
Utropspris
125 000-150 000 SEK
EVERT LUNDQUIST
1904-1994
Kvinna i trädgård
Signerad och daterad Evert Lundquist 1942. Olja på duk, 116 x 88 cm
PROVENIENS
Lars Tesch samling
LITTERATUR
Bonniers små konstböcker, Evert Lundqvist, Rolf Söderberg, 1962, Målningen Kvinna i Trädgård omnämns på sid. 15, illustrerad på sid 18
581
2016-04-20