Fåtöljer, 1 par, Danmark 1930-40-tal
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Danmark, 1930-40-tal, klädda i fårskinn, klubbformade ben i björk, höjd 87 cm, omklädda
HISTORIK
Modellen stod i Wiwen Nilssons hem i Lund under 1940-talet tillsammans med Philip Arctanders "Muslingestol".
LITTERATUR
Modellen avbildad i, Svenska hem i ord och bild, 1940-tal.
203
2016-04-19