GA Berg, "Torparen", fåtölj, 1940-tal
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
GUSTAF AXEL BERG, "Torparen", fåtölj, G.A Berg, Stockholm 1930-40-tal, sits i cognacsfärgat läder, armlän i betsad björk, stomme i björklaminat, höjd 103cm, smärre slitage
HISTORIK
Gustav Axel Berg (1871-1971) drev sin möbelaffär på Kungsgatan i Stockholm mellan åren 1933-44. Berg kopplas samman med etablerandet av uttrycket "Swedish Modern".
130
2016-04-19