Gerard Pieter Adolfs, Gatuförsäljare/Street vendor
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
GERARD PIETER ADOLFS
Indonesien 1897-1968 Holland
Gatuförsäljare/Street vendor
Signerad G. P. Adolfs. Olja på pannå, 31 x 26 cm.
PROVENIENS
Adam Malik Museum, Jakarta, Indonesien
Adam Malik Batubara (1917-1984) var Indonesiens tredje vicepresident och en av pionjärerna inom indonesisk journalistik.
Museet skapades 1985 och lades ned 2006, då samlingen såldes.
615
2016-04-20