Gideon Börje, Stilleben med blommor i vas
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
GIDEON BÖRJE
1891-1965
Stilleben med blommor i vas
Signerad G. Börje. Olja på pannå, 47 x 30 cm.
Utförd omkring 1920
.
1917 övertalades Gideon Börje av Eric Hallström att helt ägna sig åt måleriet. De båda konstnärskamraterna arbetade nära tillsammans och debuterade 1918 med en gemensam utställning i Ciacellis konsthandel i Stockholm. På Liljevalchs Höstsalong 1919 visade Gideon Börje och hans naivistkollegor Eric Hallström, Hilding Linnqvist och Axel Nilsson ett flertal verk och tilldrog sig stor uppmärksamhet. Karl Asplund ägnade i Dagens Nyheter naivisterna en förväntansfullt intresserad artikel.
.
Gideon Börjes konst "var och förblev en sinnets berusning inför naturens skönhet", enligt Bror Hjorth
416
2016-04-20