Gladys Nilsson, Partly There
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
GLADYS NILSSON
USA, född 1940
Partly There
Akvarell på papper, 64 x 101 cm.
Utförd 1983
PROVENIENS
Galerie Bonnier, Genève 1985
UTSTÄLLD
Greatest hits från Chicago, Chicago 1984
Svenskättade Gladys Nilsson utbildade sig vid School of the Art Institute of Chicago och var en del av gruppen The Chicago Imagists. Deras konstverk var kända för att vara groteska, surrealistiska och de ställde ut i Hyde Park Art Center sent 1960-tal och hon var även medlem av Chicagos The Hairy Who-grupp 1967-69. 1984 hade hon en stor utställning i sin hemstad Chicago i "The Randolph Street Gallery", utställningen omfattade akvareller från 1967 till 1984 och gick under namnet "Gladys Nilsson, Greatest hits from Chicago".
Hon finns bl a representerad på Museum of Modern Art, New York, Whitney Museum of American Art, New York, Art of Institute of Chicago, Philadelphia Museum of Art, Philadelphia, Museum Moderner Kunst, Wien, Art Gallery of Western Australia, Perth.
494
2016-04-20