Gösta Adrian-Nilsson, Komposition på rött
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
GÖSTA ADRIAN-NILSSON
1884-1965
Komposition på rött
Signerad och daterad GAN 53. Gouache på papper, 35 x 25 cm.
Märkt på baksidan K.8451
Gösta Adrian-Nilsson - GAN - debuterade 1907 som poet med verket "Dikter" och samma år debuterade han även som konstnär med en utställning i Lunds universitets konstmuseum. I början av 1913 for han till Berlin för att insupa den kontinentala modernismen med de olika riktningarna inom expressionismen, futurismen och kubismen. Hösten 1916 flyttade han till Stockholm, där han väckte uppseende genom sin radikala modernism och sin ivriga propaganda för den nya konsten. Mot slutet av 1910-talet flyttade han till Paris och kom där i kontakt med konstnärsgiganten Fernand Léger. GAN deltog 1930 i den banbrytande Stockholmsutställningen med en svit plangeometriska målningar i Art Concrets anda och flyttade följande år på nytt till Stockholm. Han var beundrad av bland andra medlemmarna i Halmstadgruppen och anslöt sig under 1930-talet liksom dem till surrealismen. Under 1950-talet orienterade sig GAN åter mot det konstruktiva måleri som han varit en av pionjärerna för i Sverige.
514
2016-04-20