Gösta Sandels, Bergslandskap S:t Chamas

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

GÖSTA SANDELS
1887-1919
Bergslandskap S:t Chamas, Provence
Olja på duk, 46 x 37,5 cm.
Utförd 1913

PROVENIENS
Arkitekt Arvid Bjerke, Stockholm
Bukowski Auktioner, Moderna, hösten 1992, katalognr 246

UTSTÄLLD
Gösta Sandels Minnesutställning, Göteborgs Konstmuseum, 1920, katalognr 25
Den unga expressionismen, Nationalmuseum, Stockholm 1944, katalognr 402

LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd på sidan 218, samling 321 (med titeln: Franskt berglandskap).

419

2016-04-20