Gunnar Asplund, efter, bordslampor, 1 par

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

10 000-15 000 SEK

GUNNAR ASPLUND, efter, bordslampor, 1 par, modellen formgiven för Göteborgs rådhus 1937, jakaranda och mässing, skärmar i textil, höjd 65 cm, smärre slitage

HISTORIK
Modellen ursprungligen formgiven till domarrummet i Göteborgs rådhus tillbyggnad färdigställt av Gunnar Asplund 1937. Blond belysning nytillverkar modellen sedan några år tillbaka. Dessa exemplar tillverkades på 1950-talet.

123

2016-04-19