Isaac Grünewald, Man och häst II

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
Man och häst II
Signerad och daterad Isaac 1919. Akvarell på papper, 27,5 x 20,5 cm.
Jämför: Man och häst, katalognummer 736, Stockholms Auktionsverk Moderna 25 april 2002. Klubbat pris 105.000 kronor.
Denna version med en man och hans häst utförd i akvarell och i nästan samma format är utförd samma år som katalognumret, 1919.

401

2016-04-20