John Jon-And, Per-Erik med leksaker

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-40 000 SEK

JOHN JON-AND
1889-1941
Per-Erik med leksaker
Signerad och daterad Jon-And 1917. Olja på duk fäst på pannå, 51 x 40 cm.
Med dedikation: "Till lilla Mamma Julafton 1917 från Petter å Papps"
UTSTÄLLD
Agnes Cleve & John Jon-And - två modernistiska pionjärer, Konsthallen Bohusläns Museum, 17 april - 11 juni 1995, avbildad på helsida i utställningskatalogen, sidan 17
Sonen Per-Erik, född 1915, var en ständig inspirationskälla, både för Agnes Cleve och John Jon-And. Han följde föräldrarna på deras resor i Europa - bland annt Rom och München. Jon-And skildrar, i denna målning, sonen med impulsivt spel med penseln.

468

2016-04-20